Tehlike Sınıfınızı Öğrenin

Tehlike Sınıfınızı Öğrenin2019-03-12T14:14:43+00:00

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Listesi

Sosyal güvenlik numaranızın ilk hanesinden sonraki 6 rakamı, 2 şerli şekilde aralarına nokta koyacak şekilde arama kutusuna yazınız. Vergi Levhasında Faliyet Konusunun Önündeki 6 Rakam Nace Kodudur. Örneğin 62.01.01 şeklinde yazdığınızda Bilgisayar programlama faaliyetleri (sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması vb) sonucu otomatik olarak gelecektir. Sosyal güvenlik numaranızı bilmiyorsanız aşağıdaki arama çubuğundan faaliyet adınızı yazarak anlık arama yapabilirsiniz.

29 Mart 2013 Tarih ve 28602 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ TEBLİĞİ’ne göre tüm işletmeler aşağıdaki gibi 3 sınıfa ayrılmıştır:

  • Az Tehlikeli Sınıf: Büro faaliyetleri, perakendecilik, oteller, okullar vb.
  • Tehlikeli Sınıf: Ayakkabı, mobilya, deterjan, et üretimi, diş hekimliği vb.
  • Çok Tehlikeli Sınıf: Yapı sektörü, hastaneler, petrol istasyonları vb.

Tehlikeli / Çok Tehlikeli Sınıflarda faaliyet gösteren işverenlerin 01 OCAK 2014 itibariyle çalışanlarına sürekli İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri Hekimliği ve Hizmetlerini sunmaları yükümlülüğü getirilmiştir.

Az Tehlikeli Sınıflarda faaliyet gösterenlerin ise 01 OCAK 2013 2013 itibariyle, tüm işverenlere Risk Değerlendirmesi, Acil Durum Planlamalarını hazırlamaları ve çalışanlarına yetkili OSGB’den İş Sağlığı ve Güvenliği (ISG) Temel Eğitimi aldırmaları. Az tehlikeli sınıfta olup; 50+ çalışanı olanların ise çalışanlarına sürekli İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri Hekimliği ve Hizmetlerini sunmaları yükümlülüğü getirilmiştir.